Archive for Luty, 2014

Rola znanego skansenu etnograficznego

Skansen etnograficzny to jedno z bardzo ciekawych miejsc zabytkowych znajdujących się w okolicach Zielonej Góry. Jest to pobliska wioska oddalona zaledwie o kilka kilometrów zwana Ochlą. Może tam przyjechać każdy, kto ma ochotę na zwiedzanie miejsc sprzed dwustu a nawet trzystu lat. Znajdują się tam domki w których pozostałości pokazują jak wyglądało niegdyś życie chłopów. Latem co tydzień odbywają się tam imprezy na które jest każdy zaproszony. Można skosztować typowo chłopskich potraw, a także napić się kawy zbożowej czy wina. Oprócz tego pokazywane są zabytki muzealne jakie się uchowały do dzisiaj. Jest to żywe muzeum ponieważ ludzie uczestniczą w całej imprezie. To nie jest takie zwykłe zwiedzanie ale również śpiewanie pieśni tradycyjnych czy zabawa do białego rana. Za każdym razem imprezy mają zupełnie inny temat. Na co dzień można zwiedzić skansen i dowiedzieć się wszystkiego o dawnych czasach dzięki przewodnikowi. Do skansenu można dojechać zarówno samochodem jak i rowerem czy autobusem. Z daleka widać piękno starych drewnianych domków na których ułożona jest słoma. Najwięcej frajdy przynosi taki skansen dzieciom które nie znają jeszcze historii. W skansenie można także zakupić pamiątki, widokówki czy dostać foldery.

Imprezy towarzyskie dla młodzieży

Młodzież to przede wszystkim w Zielonej Górze studenci oraz uczniowie. Po zajęciach edukacyjnych mają czas wolny i chcą ciekawie spędzić. W Zielonej Górze mogą to zrobić na wiele sposobów. Niektórzy uprawiają sporty a wiele grup lubi zabawy i imprezy. Aby młodzież mogła bawić się bezpiecznie otwarte są knajpy, puby, kawiarnie, a także dyskoteki. Jedna z nich przetrwała kilkanaście lat i nadal jest jednym z bardziej renomowanych miejsc. Wpuszczane są tam tylko osoby pełnoletnie za okazaniem dowodu osobistego. Raz w tygodniu odbywają się wieczorki taneczne darmowe i są one głównie dla studentów. W Zielonej Górze na wszystkich dyskotekach których jest około pięciu można się bawić od wtorku do soboty. W ciągu tygodnia najwięcej bawi się studentów a w weekendy osoby bardziej dojrzałe. Natomiast w pubach można wypić dobre piwo lub wino, natomiast w restauracji zjeść dobre jedzenie. Największe grupy młodzieży w dyskotekach spotkać można podczas dni studenta zwanych bachanaliami oraz w okresie rajdów żużlowych i winobrania. Jest to gorący czas zarówno dla młodzieży jak i właścicieli knajp i dyskotek. Zabawa trwa wtedy do rana i młodzież świętuje daną okazję. Lokale są przygotowane dla młodszych i starszych grup młodzieżowych.

Organizacje dla firm i przedsiębiorców

Zielona Góra ma bardzo dużo przedsiębiorców którzy prowadzą małe, jak i średnie firmy. Wiele firm to również oddziały i filie tych bardziej znanych. Prowadzenie firmy na terenie Zielonej Góry jest skomplikowane, ponieważ trzeba mieć ogrom wiedzy jak się rozwijać. Jednak przedsiębiorcy nie zostają sami ze swoimi problemami, ponieważ działa tutaj organizacja dla przedsiębiorców. Każdy kto prowadzi firmę może zostać jej członkiem. Dzięki temu otrzymuje ogromne wsparcie, odbywają się spotkania, a także różne imprezy. Dzięki tej organizacji wiele firm zaczęło ze sobą współpracować a co najważniejsze przyniosło to efekty. Organizacja ta ma główną siedzibę w Zielonej Górze i zarządzają ją profesjonaliści z zakresu biznesu i zarządzania. Promocja organizacji jest coraz większa i każdego dnia przystępują do niej nowi członkowie. Zadaniem organizacji jest szerzenie przedsiębiorczości na terenie Zielonej Góry oraz w województwie lubuskim. To ułatwia promocję miasta a często nawet znalezienie sponsorów na ważne imprezy. Organizacja prowadzi także stronę internetową oraz wydaje co miesiąc swoją gazetkę za darmo. To pozwala głównie nowym przedsiębiorcom na zdobywanie profesji i cennych wskazówek.

Instytucje turystyczne na terenie miasta

Miasto Zielona Góra jest również bogate pod względem turystycznym. Jednak warto zaznajomić się z tym nie tylko teoretycznie, ale również praktycznie. Coraz więcej mieszkańców zaczyna zwiedzać swoje miasto wzdłuż i wszerz dzięki promocji sportu i turystyki. Najwięcej odbywa się tutaj spacerów typu nordic walking na które zbierają się już coraz większe grupy. Na terenie Zielonej Góry jest także bardzo duża grupa ścieżek rowerowych które powodują ciekawe zwiedzanie okolic. Można nie tylko podziwiać centrum miasta, ale także jego obrzeża. W każdym zakątku Zielonej Góry jest pięknie ponieważ występują parki oraz lasy. Na ich łonie doskonale się wypoczywa a także można zebrać spora ilość grzybów. Jeśli ktoś nie chce sam zwiedzać miasta to może zapisać się do towarzystwa turystycznego które przez cały rok co kilka tygodni organizuje różne wycieczki krajoznawcze. Są one zarówno rowerowe, piesze jak i objazdowe. Zwiedza się Zieloną Górę oraz wszystkie okolice. Nawet taka jednodniowa wycieczka pozwala na ciekawe poznanie takich miejsc Zielonej Góry o których na co dzień się zapomina. Jeśli ktoś się zgubi to nie ma żadnych obaw ponieważ każda strona Zielonej Góry prowadzi do małej pobliskiej miejscowości.

Dzielnice i osiedla Zielonej Góry

Zielona Góra to miasto które słynie również z wielu pięknych osiedli. Mimo że spora część z nich jest z czasów lat pięćdziesiątych to nadal są budowane nowe. Coraz bardziej staja się nowoczesne ponieważ przechodzą remonty i malowanie. Na terenie Zielonej Góry można wyróżnić około trzydzieści osiedli zarówno mieszkaniowych jak i domków. Najbardziej popularne jest osiedle Braniborskie, Zastalowskie, Łużyckie, Ślaskie, Pomorskie oraz Tysiąclecia. Mieszka tam kilkanaście tysięcy osób i są to głównie bloki mieszkalne. Na terenie osiedli jest wszystko, co jest niezbędne do życia mieszkańcom. Przede wszystkim mowa tutaj o najbardziej potrzebnych obiektach jak sklepy, centra medyczne czy domy kultury. Natomiast resztę spraw mieszkańcy muszą załatwiać w centrum miasta dokąd mogą podjechać. Te wszystkie osiedla są przyporządkowane do odpowiednich dzielnic Zielonej Góry. Do najbardziej powszechnych i znanych zalicza się centrum miasta, dzielnice zwaną Chynowem, Jędrzychowem, a także Raculka. Zielona Góra nie jest duża, ale za to rozległa i dlatego wybór możliwości mieszkania w danym miejscu jest tak szeroki. W centrum miasta jest najwięcej bloków mieszkalnych natomiast na obrzeżach są osiedla domków jednorodzinnych.

Biblioteka wojewódzka oraz miejska

Miejska i wojewódzka biblioteka jaką można odwiedzić w Zielonej Górze ma wielka tradycję. Istnieje już kilkadziesiąt lat i stanowi podstawę wiedzy przede wszystkim dla uczniów i studentów. Ostatnio przeszła remont i wygląda bardziej nowocześnie. Przede wszystkim zawiera główną barwę Zielonej Góry jaką jest zieleń. Biblioteka znajduje się w centrum miasta i jest tak wysoka że widać ją z daleka. Posiada kilka pieter i bardzo dużo działów. Najbardziej odwiedzane są czytelnie oraz wypożyczalnia. Każda z nich ma swoją nazwę co oznacza przedział wiekowy dla czytelników. Również kilka lat temu powstała czytelnia multimedialna w której dominuje przede wszystkim wiedza komputerowa. Książki można zarówno wypożyczyć do domu jak i przeglądać czy czytać na miejscu. Każdy czytelnik posiada swoją kartę czytelniczą elektroniczna która jest zarejestrowana w systemie. Na parterze biblioteki mieści się wypożyczalnia, dział informacyjny a także księgarnia i szatnia. W okresach a których kultura posiada swoje imprezy bibliotek również w tym uczestniczy. Zapraszani są znani artyści i na terenie biblioteki odbywają się z nimi spotkania. Biblioteka stała się bardzo ważnym obiektem do którego zaglądają wszyscy mieszkańcy.

Lotnisko znajdujące się w Zielonej Górze

Niedaleko Zielonej Góry znajduje się małe lotnisko dla samolotów osobowych. Jest ono jedną z możliwości która pozwala na szybkie dostanie się z jednego miejsca na drugie. Jest to lotnisko na które przybywa kilka tysięcy osób w ciągu roku. Jak na razie samoloty latają do innych miast polskich oraz pobliskich miast zagranicznych. Samoloty te mogą pomieścić zazwyczaj kilkadziesiąt osób. Lotnisko zielonogórskie należy do miasta Zielona Góra, ale jego położenie znajduje się w Babimoście. Wszystko dlatego że jest to odpowiedni teren do tego aby samoloty mogły startować i lądować swobodnie. Dlatego jeśli któryś z mieszkańców Zielonej Góry chce skorzystać z linii lotniczych musi udać się kilkanaście kilometrów dalej. Na lotnisku znajduje się także mała wieża kontrolna oraz kasy biletowe. Jest to jedno z mniejszych lotnisk osobowych w Polsce, ale za to czynnych. Staje się ono coraz bardziej europejskie, ponieważ z czasem lotów jest coraz więcej i co najważniejsze lotnisko przeszło generalny remont. Dowóz jak i przywóz z lotniska w Babimoście odbywa się za pomocą taksówek, samochodów osobowych oraz komunikacji miejskiej. Samoloty latają bardzo szybko i do tego bilety nie są aż takie drogie.

Teatr jako miejsce przedstawień

Na zielonogórskim deptaku znajduje się teatr do którego mieszkańcy chodzą na przedstawienia. Każdego dnia wystawiana jest tam piękna sztuka. Może być ona pokazem nie tylko zielonogórskich artystów, ale również zagranicznych czy z innych miast. Teatr ten jest bardzo znany ponieważ od wielu lat przyjeżdżają tutaj goście z różnych okolic. Również jest to jedyny większy teatr w okolicy dlatego na przedstawienia dla młodzieży przyjeżdżają nawet uczniowie z pobliskich szkół i miejscowości. Kiedy teatr jest oblegany aktorzy bardzo się starają rozegrać swoje role. Są to artyści którzy ukończyli zielonogórskie szkoły teatralne dlatego w Zielonej Górze są oni bardzo dobrze znani. Spektakle odbywają się codziennie ale najwięcej jest ich w soboty, niedziele a także dni świąteczne. Również do tych okoliczności należy zaliczyć dni winobrania. Kiedy jest dosyć ciepło, wielu aktorów wychodzi na ulicę deptaka i wówczas tam są pokazywane krótkie scenki. Są to przedstawienia w których występuje kilku aktorów jak również akcje mimów. W Zielonej Górze jest to na porządku dziennym ponieważ na deptaku przebywa najwięcej ludzi. Dlatego w momencie takich scen zbiera się zawsze większa grupa co efektem są gromkie brawa i zaproszenie do teatru.

Amfiteatr znajdujący się w Zielonej Górze

Jednym z bardzo atrakcyjnych miejsc na które warto zwrócić uwagę jest amfiteatr. Znajduje się on na drugim końcu miasta. Jest on letnim teatrem który jest czynny tylko wtedy kiedy jest ciepło. Amfiteatr jest wyremontowany, dzięki czemu może obecnie pomieścić kilka tysięcy osób. W amfiteatrze odbywają się najbardziej ciekawe imprezy. Mogą one być muzyczne, kabaretowe, a jak również teatralne. Ludzie zbierają się w amfiteatrze po wykupieniu biletów i oglądają przez kilka godzin występ. Oczywiście bardzo często dekoracja jest w barwach Zielonej Góry tak aby również goście mieli świadomość co to za miejsce. W ostatnich latach z amfiteatru zostały nadane audycje kabaretowe oraz z koncertu muzyki rosyjskiej. Tak samo jak w innych miastach również w Zielonej Górze amfiteatr ma swój urok. Wszystko jest wykonane pod ostrym kątem a sama scena znajduje się na dole. Amfiteatr jest w kształcie muszli koncertowej na której mieszczą się wykonawcy w ilości nawet kilkunastu osób. Wokoło jest przepiękny park leśny dlatego tym bardziej to miejsce nadaje się do różnych imprez. Amfiteatr jest czynny tylko w wiosną i latem ponieważ nie nadaje się na pogodę zimową. Do amfiteatru przychodzą zielonogórzanie wraz z całymi rodzinami.

Telewizja oraz radio zielonogórskie

Media jakimi są radio i telewizja znajdują się także w Zielonej Górze. Jest to potężna forma mediów która wyrusza na poszukiwania sensacji każdego dnia. Informacje lubuskie pokazywane są codziennie o różnych porach dnia. Mowa w nich przede wszystkim o sprawach ważnych i lokalnych. Jak wiadomo telewizje oglądają wszyscy mieszkańcy Zielonej Góry i okolic. Przekaz wiadomości musi być solidny, ponieważ dzięki temu ludzie czują zaufanie. Telewizja zielonogórska pokazuje życie mieszkańców, wywiady z władzami miasta a także wszystkie ciekawe aspekty tego regionu. Kiedy odbywają się imprezy takie jak winobranie telewizja nadaje relacje również na żywo. Również podczas trudnych sytuacji telewizja spełnia swoje zadanie co pozwala dowiedzieć się mieszkańcom o tym i szybko zareagować. Siedziba telewizji znajduje się w Zielonej Górze i dostają się tam wybitni dziennikarze. Również ważne zadanie spełnia tutaj radio które posiada już kilka stacji. Radio zielonogórskie to przede wszystkim ciekawa muzyka. Jednak słucha je coraz więcej różnych pokoleń dlatego też od czasu do czasu można posłuchać wiadomości. Radio nadaje także ważne koncerty odbywające się w Zielonej Górze oraz relacje z imprez muzycznych na terenie miasta.